Wyjątkowa hodowla okrzemek

Zachęcamy do obejrzenia relacji TVP Szczecin z z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego dotyczącej wyjątkowej hodowli okrzemek.

Hodowla okrzemek na Uniwersytecie Szczecińskim to największa tego typu działalność w Polsce i jedna z nielicznych na świecie.

Zielnik istnieje od 1990 roku i składa się z:

  • Próby środowiskowe i preparaty mikroskopowe – ok. 26.000.
  • Szczepy żywych okrzemek – ok. 1.800.

Hodowla ponad 1.700 szczepów morskich okrzemek pochodzących ze strefy litoralnej i pelagicznej oceanów, z licznych środowisk takich jak wybrzeża piaszczyste i kamieniste, estuaria, skaliste i piaszczyste równie pływowe, rafy koralowe, rośliny i zwierzęta morskie oraz środowiska ekstremalne (np. gorące źródła, słone jeziora czy pustynne oazy). 

Szczepy pochodzą z lokalizacji rozmieszczonych na całym świecie: Europa (Polska, Dania, Francja, Portugalia, Chorwacja, Norwegia, Krym), Azja (Arabia Saudyjska, Turcja, Iran, Rosja, Chiny, Wietnam, Korea, Indonezja, Filipiny), Afryka (Algieria, Angola, Namibia, RPA, Mozambik, Madagaskar) Ameryka Północna (USA, Kanada, Grenlandia), Australia i Nowa Zelandia.

 

Kolekcja diatomologiczna składa się z ok. 26.000 prób, pobranych z siedlisk słodkowodnych i morskich z całego świata. Z prób tych wytworzono ponad 50.000 preparatów mikroskopowych. 

Zasoby te zostały wytworzone w trakcie realizacji grantów krajowych i międzynarodowych w latach 1990 – 2018. Obok preparatów wykonanych w celu przeprowadzenia rutynowych badań diatomologicznych w kolekcji znajduje się kilkaset preparatów o randze holotypów i izotypów na podstawie których opisano nowe dla nauki rodzaje oraz gatunki.