Herbarium Stetinense otwarte po remoncie

Herbarium Stetinense, największy ze szczecińskich zielników, otwarto po remoncie. To kolejny ważny krok w realizacji projektu Herbarium Pomeranicum, czyli cyfrowego udostępnienia zasobów czterech pomorskich zielników znajdujących się w zasobach Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku.

W uroczystości, która odbyła się 1 kwietnia,  oprócz władz uczelni i szeroko reprezentowanego środowiska naukowego wziął udział m.in. wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki i wicemarszałek województwa Stanisław Wziątek, a także przedstawiciele licznych instytucji współpracujących z uczelnią.

Podczas uroczystości zwrócono uwagę uczestników na funkcje i zadania zielników, promowano zielniki jako źródła informacji o bioróżnorodności regionu i dziedzictwo narodowe.  Omówiono także postępy prac informatycznych związanych z cyfrowym udostępnieniem zbiorów i walory zakupionego sprzętu optycznego i informatycznego.

Projekt Herbarium Pomeranicum realizowany jest dzięki funduszom z programu Polska Cyfrowa. Kosztem blisko 25 mln zł tworzona jest nowoczesna infrastruktura informatyczna pozwalająca na udostępnienie zasobów w internecie, modernizowane są siedziby zielników oraz finansowane skanowanie zgromadzonych w herbariach alegatów.

Otwarcie wyremontowanego Herbarium Stetinense skupiło na sobie uwagę mediów z województwa zachodniopomorskiego:

Kurier Szczeciński: https://tiny.pl/92xt4

Głos Szczeciński: https://tiny.pl/92xtn

TVP Szczecin: https://tiny.pl/92x7c

Radio Szczecin: https://tiny.pl/92xwc